Ezzel a címmel állította össze az 1956.október 23-i nemzeti emléknaphoz kötődő projektet idén a Dr. Hepp Ferenc Iskola.
Az egy hetet lefedő projektben installáció került ki az aulába, amelyet Dávidné Gyarmati Zsuzsanna állított össze. Az installáció része volt a diákok által készített plakát is, hiszen pályázatot hirdettünk számukra: „Tisztelet a hősöknek!”, „Emlékezz rá!” , „Nem feledjük!”- címekkel. A 7-8. évfolyamosok közül négy diák munkáját ismerte el az iskola, akik könyvjutalmat vehettek át:
1.Balogh Benett
A felső tagozatosok 26 perces videóanyagot néztek meg az 1956-os események előzményéről, a forradalomról és a szabadságharcról: történelem, etika, vagy osztályfőnöki órán. Mindeközben készült az ünnepi műsor is. Az idei műsorban a pesti srácok / lányok a „Corvin közi „ fiatalok lettek a középpontba állítva. Emellett célként fogalmaztuk meg a hazaszeretet és szabadság értékének megjelenítését. Most elsősorban az átélhetőségre helyezve a hangsúlyt kifejezetten a érzelmi intelligencia fejlesztése és az érzékenyítés lett a fókuszba állítva.
„Közép-Európa történelmét átgondolva, úgy 50-60 évenként lezajlik itt egy háború, forradalom, frontátvonulás. Magyarországon az utolsó három évszázadra jutott egy-egy szabadságharc, a csatatéren összességében mindig vereséget szenvedtünk. Mivel ma már négymillió olyan magyar állampolgár él hazánkban, akinek nincs személyes emléke a diktatúra idejéből, új feladatunk van. El kell nekik mondanunk, mennyire boldoggá és megelégedetté tesz bennünket a szabadság, a függetlenség, milyen jó, hogy részünk lehet benne, mennyi áldozatot hozott nemzetünk azért, hogy a szabadság ellenségei ne győzedelmeskedhessenek felettünk. Meg kell nekik tanítanunk, hogy a szabadságot és a nemzeti függetlenséget nem adják ingyen és nem adják örökbérletbe. Vannak hőseink, akiknek a példája segít az eligazodásban. A pesti srácok és lányok önfeláldozó hősiessége világtörténelmet írt. Megmutatta a világnak és nekünk is, hogy a legnagyobb túlerővel is szembeszállunk, ha a szabadságunkról és a függetlenségünkről van szó. Mert ezzel tartozunk magunknak. Hiszen mindannyian 1956 büszke örökösei vagyunk.”
A műsor szereplői:
7.b osztály – az osztály többféle tanórát kihasználva készült a műsorra. Saját maguk készítették el a színpadi eszközöket. Tehetséggondozó és osztályfőnöki órákon állították össze a műsort, és szereplőgárda feladatait.6.b osztályból 7 diák, akik tanulókat alakítottak
Kis Csenge 8.d- tanárnő szerepben
Énekkar: Lisztes Tibor Csabáné vezetésével
Molnár Katalin –tanító/ énekes.
A produkció létrejöttében sok kolléga is szerepet vállalt. Köszönet minden közreműködőnek:
Balázs Zsuzsanna
Barna Tamás
Dáviné Gyarmati Zsuzsanna
Kiss Péter
Nagyné Hidvégi Mária
Salamon Zoltán
Sinka Ildikó
Valach Mátyás
A projektet tervezte, szervezte és rendezte: Ráczné Erdei Krisztina
„S izenjük minden elnyomónak:
megölhettek, de megmarad az ország,
megszállhattok, de nem győztök soha,
elűzhettek, a nép emlékezik,
mint megvakított a felkelő napra.
Szabadság! Lángszirmú virágodat
őrzik a holtak és a századok,
s holnap, ha sugárzó szárba szöksz,
a hátároktól sebzett táj felett,
ne feledd: mi voltunk újra Európa,
s a szikkadt földet vérünk öntözte meg.”
Galéria:
Képek megtekintéséhez kattintson ide
http://indavideo.hu/video/Emlekezzunk_hoseinkre_1956_oktober_23-i_musor_-_2024-10-22