Cookie Consent by PrivacyPolicies.com

Heppiskola Gyermekeiért Alapítvány | Adószámunk: 18513301-1-04 | Számlaszámunk: 53200077-11092722

Iskolánk névadója:

heppf

Dr. Hepp Ferenc (1909-1980)

Elemi iskola:

Hepp Ferenc 1909. november 3-án született Békésen. Édesanyja paraszti, édesapja munkás származású, falusi kelmefestő volt.

Elemi iskoláit Békésen végezte, majd 1920-tól a békési gimnáziumban folytatta középiskolai tanulmányait.

Középiskola:

1919-ben meghalt az édesapja, édesanyja egészségi állapota is megromlott, ezért néhány évi tanulás után abba kellett hagynia a gimnáziumot. Kitanulta a kelmefestő szakmát.

1927-ben újra kezdte gimnáziumi tanulmányait. Minden iránt érdeklődött. Rendkívüli képességeire, nyelvérzékére, szorgalmára tanárai is felfigyeltek. Már ekkor a sport szerelmese volt. Aktívan atlétizált és kosarazott.. Kiváló sporteredményeivel hírnevet szerzett iskolájának.

Főiskola:

18 éves volt, amikor meghalt édesanyja. Fiatalon, húgával és dajkájával maradt a "nagy betűs" élet előtt.

1930-ban kiváló eredménnyel érettségizett. Még ebben az évben sikeresen felvételizett az egyetem matematika-fizika szakára és a Testnevelési Főiskola (TF) tanári szakára. Anyagi körülményei miatt végül is azért választotta a Testnevelési Főiskolát, mert itt teljes ösztöndíjat, ellátást, kollégiumi elhelyezést és tandíjmentességet biztosítottak számára. Főiskolás évei alatt sokszor vállalt különböző fizikai munkát. Szívesen és önzetlenül segített. Az 1932-33-as mint TF rangelső végezte el.

Külföldi tanulmányok:

Végzős hallgató korában érkezett egy svájci egyetem ösztöndíjas pályázata a főiskolára. A pályázatot megnyerve, a genfi Rousseau Intézetben nemzetközi ösztöndíjasként folytatta tanulmányait. A 23 országból érkezett hallgató között is bizonyította tudását, s az egyesült államokbeli Springfilds-i egyetem ösztöndíját rangelsőként nyerte el 1934-ben. A Springfilds-i egyetem kosárlabda csapatának oszlopos tagja volt. Itt ismerkedett meg William Jones-szal, aki később a Nemzetközi Kosárlabda Szövetség főtitkára lett.

1935-ben került az IOWA egyetemre, ahol sikerrel védte meg doktori disszertációját. Amerikai tanulmányai 1937-ben az University of Southern California-n fejeződtek be.

Magyarországi tevékenység:

1937-ben tért haza. Első munkahelye a Testnevelési Főiskola volt. 1941-ig tanársegédként, majd főiskolai tanárként dolgozott. Kosárlabdázást, játékoktatást tanított. Számos tudományos kutatást végzett a sport területén.

Doktori diplomáját itthon nem honosították, ezért újabb doktori disszertáció megírására kötelezték. 1943-ban a Pázmány Péter (mai Eötvös Lóránd) Tudományegyetemen pszichológiából doktorált.

A II. világháborút itthon élte át, részt vett a TF újjáépítési munkájában is. 1947-1951 között a TF igazgatója volt.

A TF-en még tanársegédként ismerkedett meg feleségével, Heinisch Erikával. Nagy szeretettel nevelték gyermekeiket: Erikát, Ferencet, Juditot és Katalint.

1980. november 27-én halt meg Budapesten.

1986-ban, halálának 6. évfordulóján szülővárosának egyik általános iskolájaként intézményünk felvette Dr. Hepp Ferenc nevét.

Munkássága:

  • 1938-ban jelent meg az első kosárlabda szabálykönyv, amely az ő munkája.
  • 1940-től tagja a Nemzetközi Kosárlabda Szövetségnek, a FEBA-nak.
  • 1945-1947. között a Testnevelési Tudományos Társaság főtitkára.
  • 1946-1957-ig nemzetközi játékvezető.
  • 1952-ben többnyelvű sportszótárt szerkesztett. Beszélt angol, francia, orosz, német és spanyol nyelven.
  • 1954-1959. között a Testnevelési Tudományos Tanács főtitkáraként kapcsolatot teremtett a nemzetközi és külföldi testnevelési tudományos szervezetekkel.
  • 1956-tól alelnöke lett az UNESCO mellett működő Testnevelési Sport Világtanácsnak. E tisztséget 1972-ig látta el.
  • Hepp Ferenc nevéhez fűződik a Testnevelési Tudományos Kutató Intézet létrehozásához szükséges feltételek megteremtése. Ennek az intézetnek volt az igazgatója 1959-1969. között.
  • 1960-1980. között a FIBA Pénzügyi Bizottságának elnöke.
  • Hosszú éveken át töltötte be a Magyar Kosárlabda Szövetség elnöki tisztét, tagja volt a Magyar Olimpiai Bizottságnak.

01Iskolánkat 1552-ben alapította Szegedi Kis István elemi oktatás és középiskolai oktatás céljára. Akkor úgynevezett "csonka akadémiá"-ja volt a debreceni Kollégiumnak: a békési diákok innen Debrecenbe kerültek a nagy Kollégiumba, onnan pedig külföldön, általában Wittenbergben folytatták tanulmányaikat. Visszatérve Magyarországra mint papok, iskolaalapítók folytatták tevékenységüket.

A török hódoltság alatt az iskola megszűnt: Békés egész lakossága Karcagra költözött, így az iskola is pár évtizedet szünetelt, majd újra alapították 1716-17-ben. Már ekkor jellegzetessége volt, hogy önálló leányosztályok is voltak, s ezekben tanítónők is tanítottak.

A XX. század elejére annyira megnőtt a létszám, hogy az elemi és a középfokú oktatásnak szét kellett válnia, így 1903-ban felépült a békési Református Főgimnázium. Azóta külön épületekben folyik a tanítás, de jogelődjének mindkét iskola a Szegedi Kis István által alapított intézményt tekinti. Mindkét intézményt a református egyház tartotta fönn.


A létszám 1903-tól 1948-ig, az államosításig szinte állandó volt. Az elemi iskolai rész az állomosítás után a 3. Számú Általános Iskola nevet kapta. A másik két békési iskola közül az egyes számú községi iskola volt, a kettes számú pedig polgári iskola.

021948-tól 1978-is állandóan nőtt a tanulóink létszáma. Így a régi, tizedbeli iskolákban is folyt a tanítás. Ezek a tizedbeli iskolák egy-egy kerület központjában voltak, itt csak alsó tagozati oktatás folyt. A felső tagozati oktatás az úgynevezett kollégiumi épületben kapott helyet. Az iskola fő épületét azért hívták kollégiumnak, mert míg a középfokú és az elemi szintű oktatás szét nem vált egymástól, addig ott kollégiumi elhelyezést is kaptak a tanulók.
1978-ban sajnos földrengés tette tönkre a főépületet, így 3 éven át, amíg az új iskola föl nem épült, a kettes számú iskolában kaptunk helyet, ahol délelőtti-délutáni váltással folyt a tanítás.


1981. szeptember 1-jén adták át új iskolaépületünket, eredetileg 16 osztály számára.

Új, nagy tornatermünk lehetővé tette, hogy a működő matematika tagozat mellett testnevelés tagozatos osztályok is indulhassanak (ezeket mára már az emelt szintű matematika, illetve az emelt szintű testnevelés oktatás váltotta fel), alsó tagozatban pedig a Zsolnai- féle nyelvi-irodalmi kommunikációs program szerint tanítunk egy-egy osztályt.


03Testnevelés tagozatos iskolaként olyan embert választottunk iskolánk névadójaként, aki világhírű sportoló, nevelő és sportdiplomata volt. Városunk szülötte Dr. Hepp Ferenc, aki az ötvenes években a Testnevelési Főiskola rektora volt. Az ő pályafutása példaként állhat iskolánk minden tanulója előtt. A Kosárlabda-szövetség elnöke volt, Svájcban és az Egyesült Államokban szerzett oklevelet, hét nyelven beszélt és hét nyelvű sportszótárt szerkesztett.
Családjának hozzájárulásával 1986. november 27-én iskolánk felvehette az ő nevét, és Dr. Hepp Ferenc Általános Iskola lettünk, és egyben csatlakoztunk az "Olimpiai iskolák" országos mozgalomhoz..

(Laborczy Aladárné, nyugalmazott igazgató elbeszélése nyomán)

 

042007-ben Békési Kistérségi Iskola néven városunk önkormányzata javaslatára a hatékonyabb gazdálkodás és a iskolák közötti jobb átjárhatóság és a város egységes pedagógiai koncepciója érdekében az általános iskolák, az egykori Zeneiskola (Alapfokú Művészeti Iskola) és a Pedagógia Szakszolgálat összevonásra került. Ebből a rendszerből 2011-ben kivált a Muronyi, Kamuti Általános Iskola, valamint a Karacs Teréz Általános Iskola, majd 2012-ben a székelyintézmény, az Eötvös Tagiskola is. Ennek eredményeként 2012-től Békési Kistérségi Dr. Hepp Ferenc Általános Iskola, Sportiskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Egységes Pedagógiai Szakszolgálat néven a székhelyintézmény a Dr. Hepp Ferenc Általános Iskola, Békés József A. u. 12.

2013 - 2016 között a Békési Tankerületi Központ volt a fenntartója intézményünknek. Intézményünk neve: Dr. Hepp Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola névre változott. Tarhos településen az alsó tagozatos iskolaegység tagiskolaként működött.

05

Újbóli átszervezést követően 2017-től a Gyulai Tankerületi Központ lett a fenntartója iskolánknak. 2020. szeptemberétől az Alapfokú Művészeti Iskola kivált és önálló intézményként alakult újjá. 2022-ben a Tarhosi Tagiskola is a leválásról döntött.

Intézményünk jelenlegi fenntartója a Gyulai Tankerületi Központ.

Nevünk: Dr. Hepp Ferenc Általános Iskola

Intézményünk szervezeti struktúráját továbbra is kettő intézményegység alkotja:

Általános Iskolai Intézményegység:

1, Dr. Hepp Ferenc Általános Iskola

5630 Békés, József Attila u. 12.

2, Dr. Hepp Ferenc Általános Iskola (Bajza utcai telephely alsó tagozatos osztályokkal)

5630 Békés, Bajza u. 1.

Az oldalon található PDF állományok megnyitásához ajánlott az Acrobat Reader (PC) | play store 0 | app store 1 | nevű alkalmazás! | Bárminemű észrevétele van weboldalunkon, kérjük írjon nekünk e-mailt.

nagy logo2